Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Jezus spoczywa w grobie. Na pamiątkę tego w kościołach Najświętszy Sakrament wystawiony jest w ołtarzu adoracji zwanym "grobem Pańskim". Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święci się pokarmy na wielkanocne śniadanie. To pamiątka posiłku, jaki po zmartwychwstaniu Jezus spożył ze swoimi uczniami.

Gdy zapadnie zmrok rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej.
O świcie kobiety znalazły pusty grób, dlatego Kościół świętuje "WIELKĄ NOC" - noc, podczas której Jezus powrócił do życia i opuścił grób. Liturgia tego dnia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału - świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa. Następnie kapłan wykonuje Orędzie Paschalne - uroczysty śpiew, który ogłasza powstanie z martwych Jezusa. Liturgia słowa w tę świętą noc jest bardzo rozbudowana. Czytania przypominają historię zbawienia począwszy od stworzenia świata, poprzez wyjście narodu wybranego z niewoli egipskiej, aż do zmartwychwstania Jezusa.
Po homilii następuje liturgia chrzcielna obejmująca poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń składanych przy chrzcie oraz pokropienie wodą święconą.
Następnie sprawuje się liturgię eucharystyczną.

Dodano: 15 04 2017

Radość zmartwychwstania to radość przezwyciężania grzechu, rozpaczy, strachu, śmierci, ostatnia nadzieja nawet dla grzesznika, który spoliczkował w sobie Jezusa i Go pogrzebał. (…)

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne obfitowały w radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha, obudziły w nas to, co jeszcze uśpione, ożywiły to, co już martwe.
Niech światło Jego Słowa prowadzi nas przez życie do wieczności.

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełnia pokojem i wiarą. Niech da siłę do pokonywania trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Wasi Duszpasterze.

Dodano: 15 04 2017

O godz. 12.00 miała miejsce Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim prowadzona przez Dzieci.
Po niej nastąpiło poświęcenie pokarmów.

Dodano: 15 04 2017

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Kościół nie sprawuje w tym dniu Mszy św. W świątyniach trwa natomiast spowiedź i adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Dopiero późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej, która składa się z: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii.
Centralnym wydarzeniem samej liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża.
Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie.

Dodano: 14 04 2017

W Kościele Katolickim w Wielki Czwartek – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczyna się Triduum Paschalne, które upamiętnią mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, którego wzór daje Chrystus, umywając uczniom nogi.
Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele grup parafialnych złożyli życzenia kapłanom.
Zgodnie z tradycją Najświętszy Sakrament, został przeniesiony do kaplicy adoracji zwanej "ciemnicą" na pamiątkę modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym oraz nocy spędzonej w ciemnej celi.

Dodano: 13 04 2017