Obchody Święta Niepodległości   admin

10 listopada 2010 r. Apelem Poległych i złożeniem przez reprezentacje instytucji i zakładów pracy z terenu Szczurowej wiązanek pod pomnikiem ku czci ofiar I i II wojny światowej rozpoczęto uroczyste obchody Święta Niepodległości w Szczurowej.

O godz. 10.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza św. w int. Ojczyzny, w której wzięli udział przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Koła Gminnego w Szczurowej, Wójt Gminy Szczurowa i Przewodniczący Rady Gminy, Sołtys Szczurowej, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy z terenu Szczurowej, dyrektorzy i nauczyciele wraz z młodzieżą szkolną, harcerze oraz skromna reprezentacja Parafian. Mszę św. odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Proboszcz Wiesław Majka.
Po nabożeństwie zaproszeni goście wzięli udział w akademii okolicznościowej przygotowanej przez młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczurowej.

ZOBACZ TAKŻE!!!

Z historii...

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny.
Cytat za: http://www.poland.gov.pl