Betlejemskie Światełko Pokoju   admin

Betlejemskie Światełko Pokoju w kościele w Szczurowej

Dzisiaj (19 grudnia 2010 r.) na Mszy świętej o godz. 10.30 harcerze uroczyście wnieśli do kościoła Betlejemskie Światełko Pokoju. Druhna Paulina Wojnicka złożyła Księdzu Proboszczowi meldunek:
„Czuwaj! Księże Proboszczu! Druhna Zastępowa Paulina Wojnicka IV Drużyny Starszoharcerskiej „Zaborowskie Dęby” melduje dostarczenie Światła Betlejemskiego do świątyni. Stan 5 osób. Czuwaj!”.
Przez całą Msze św. harcerze pełnili wartę przy światełku. Do wigilii można z kościoła zabrać Betlejemskie Światełko do naszych domów.

Więcej o Betlejemskim Światełku Pokoju...

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.
Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących.

W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej Mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka" światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski.
Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów - na Rosję, Litwę, Białoruś i Ukrainę.