Święte Triduum Paschalne   admin

TRIDUUM SACRUM w naszej parafii.
Zobacz galerię zdjęć!

TRIDUUM PASCHALNE

"Ponieważ dzieła odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga Chrystus dokonał przez paschalne misterium swojej błogosławionej Męki, przez które umierając zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając przywrócił nam życie, święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie, jakie niedziela ma w tygodniu, uroczystość Wielkanocy ma w roku liturgicznym.
Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.
Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za ‹‹matkę wszystkich świętych wigilii››. Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien odbyć się w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego" (Mszał Rzymski)

Wielki Czwartek – Pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.
Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godzinie 18.00. Po Mszy św. miało miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i rozpoczęły się adoracje.

Zobacz Galerię!

Wielki Piątek – Pamiątka Męki i Śmierci Jezusa.
O godzinie 16.00 odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Następnie rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej (Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Komunia św., Procesja do Grobu Pańskiego). Odśpiewaliśmy 3 części Gorzkich Żali i do północy miały miejsce adoracje.

Wielka Sobota
O godzie 7.00 rozpoczęła się adoracja przy Grobie Pańskim. Do południa święciliśmy pokarmy. O godzinie 20.00 rozpoczęły się Obrzędy Wigilii Paschalnej, które zakończyła procesja rezurekcyjna.