Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej 2017   admin

Dzisiaj, pierwszego października przeżywaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Sumie o godzinie 14.30 przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ksiądz Kanonik Marek Muszyński, wieloletni misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, obecnie posługujący w parafii w Strzelcach Wielkich. Odpust zgromadził kapłanów z naszego dekanatu, a także księży rodaków. Jesteśmy wdzięczni za ich modlitewną wspólnotę. We Mszy Świętej licznie uczestniczyli nasi parafianie, również ci najmłodsi, co bardzo cieszy. Uroczystości uświetniły panie w strojach regionalnych, a także orkiestra.

Zobacz zdjęcia

Odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej upamiętnia zwycięstwo koalicji chrześcijańskiej nad muzułmanami pod Lepanto 7 października 1571 r. Wówczas chrześcijańska flota pokonała wojska sułtana Selima II.

Kilka lat wcześniej podobną próbę pokonania chrześcijan podjął ojciec sułtana Selima, Sulejman Wielki. Wtedy wypowiedział słynne słowa o chrześcijanach: "nie boję się ich oręża, nie boję się ich floty, ale boję się ich modlitw". Wierzymy, że nasze pobożne uczestnictwo w uroczystości odpustowej budzi podobny lęk w szeregach wojsk złego ducha i dlatego ufnie oddaliśmy się Chrystusowi w opiekę przez ręce Jego Matki.