Odwiedziło nas:
1051448

 kancelaria
 

Witamy na stronie
Parafii św. Bartłomieja Apostoła

w Szczurowej!

 

   
       

 W niedzielę 23 sierpnia w naszej wspólnocie miały miejsce uroczystości odpustowe ku czci Patrona, św. Bartłomieja.
W tym roku miały szczególny charakter, gdyż przewodniczył im i słowo wygłosił Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, nasz Rodak, Pasterz diecezji kieleckiej.
Świętowaliśmy 40 lat kapłaństwa Księdza Biskupa Jana i 45 lat Księdza Kanonika Eugeniusza Habury. Życzymy czcigodnym Jubilatom kolejnych, pięknych Jubileuszy, a wam Drodzy Parafianie, dziękujemy za piękne zorganizowanie tych uroczystości.
Również dzisiaj miałem okazję pożegnać się z Parafianami, gdyż za kilka dni rozpoczynam posługę w nowej parafii. Dziękuję za wszelaką życzliwość, za apostolat Margaretek, a także proszę o modlitwę i zapewniam o mojej modlitwie. ks. Maciej

Zobacz zdjęcia

Dodano: 23 08 2020

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą poświęconą św. Janowi Pawłowi II, znajdującą się na szczurowskim rynku.
Wystawa "Karol Wojtyła. Narodziny" to propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać życiorys Jana Pawła II w związku z przypadającą w 2020 roku setną rocznicą jego urodzin.
Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły jako kolejne "narodziny" - rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowszych ról życiowych i społecznych; studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.
Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego doniosłego wpływu na rzeczywistość - nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.
Dzięki reporterskiej narracji, wzbogaconej o materiały fotograficzne i papieskie cytaty oraz wspomnienia świadków, odwiedzający wystawę mają szansę zgłębić proces kształtowania się osobowości papieża oraz zrozumieć realia historyczne, w których żył.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Jej celem jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii; pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego osobowości, życia i myślenia.
Na wystawie wykorzystano zbiory fotograficzne i ilustracje pochodzące z różnorodnych zasobów: materiały pozyskane od osób prywatnych, będące własnością instytucji, zdjęcia agencyjne oraz fotografie pochodzące z domeny publicznej.

Dodano: 15 06 2020

"Naucz się dziwić w kościele,
że Hostia Najświętsza tak mała,
że w dłonie by ją schowała
najniższa dziewczynka w bieli,
a rzesza przed nią upada,
rozpłacze się, spowiada" (ks. Jan Twardowski).
Dzisiaj, w uroczysty sposób czciliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, przeżywając Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym roku procesja z wiadomych przyczyn była skromniejsza, ale mimo to chcieliśmy jak najgodniej radować się tym, że Jezus JEST z nami.
Sumie i procesji przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Prałat Wiesław Majka.
Z serca dziękujemy wszystkim, którzy włożyli wiele trudu i pracy w to, by dzisiejsza, wielka Uroczystość, miała tak podniosły charakter.

Zobacz zdjęcia

Dodano: 11 06 2020

Peru zamknięte na wszelkie sposoby...
Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus serdeczne i gorące pozdrowienia z Ameryki Płd. A konkretnie z naszej misji w której jesteśmy zamknięci od połowy marca, ponieważ od początku pandemii rząd zastosował największe środki rygoru...W ciągu 24 godzin zamknął granice państwa, miast, wiosek; zakazał wyjścia z domu i przemieszczania się. Można wyjść tylko po to, by kupić najpotrzebniejsze rzeczy. By wyjechać samochodem trzeba posiadać specjalne pozwolenia. W niedziele obowiązuje całkowity zakaz wyjścia z domów. W inne dni tygodnia od godz 18tej do rana.
Od 16 marca całkowity zakaz sprawowania kultu i tu moim zdaniem jest dla nas katolików nie tylko w Peru największy problem oddzielenia ludzi od Eucharystii, a tym samym od Boga...Tego jeszcze w historii nie było i moim zdaniem daliśmy się "nabrać" na takie podejście do walki z tą "chorobą". A w krajach Ameryki Płd taki rygor w podejściu do wirusa się nie sprawdził, rząd co 2 tygodnie przesuwał datę powrotu do normalności, a w maju podał kolejną datę: 30 czerwca. Tutaj ludzie żyją z dnia na dzień i stracili pracę. Niby miało byś wsparcie dla rodziny ok 400 soli (około 400 zł), ale otrzymała to co trzecia rodzina, bo pieniądze gdzieś zniknęły. Poza tym za nieprzestrzeganie zasad w kwarantannie bardzo dużo ludzi "zarobiło" mandat, więc to wsparcie państwa prawdopodobnie już się kilkukrotnie zwróciło.
W Peru, szczególnie w miastach, sytuacja wydaje się bardzo trudna ... Kraj pogrąża się w kryzysie, ludzie w miastach głodują, a co za tym idzie, rośnie przestępczość.
Teraz troszkę o naszej misji. Od 16 marca jest zakaz sprawowania kultu i już w pierwszych dniach w Uroczystość Św Józefa po Mszy wieczornej przyszła policja i mnie upomniała, mimo, że odprawiliśmy Mszę przy zamkniętych drzwiach i było niewiele osób. W restauracjach czy sklepach z zachowaniem ostrożności ludzie jednak mogą być, w kościele nie wolno. Mimo to od początku aż do teraz, a mamy czerwiec, nie było Mszy żebyśmy odprawiali sami, a to z tego względu, że przy parafii mieszka dwóch nauczycieli i gdy można się przemieszczać w ciągu dnia, Kościół pozostaje otwarty to i na Mszę "prywatną" ludzie przychodzą. Choć święta i uroczystości smutne.
Od początku zarazy też każdego dnia mamy wspólną Adorację, Różaniec, Brewiarz. Nie można odwiedzać wiosek, ale za to mamy więcej czasu na modlitwę wspólną. Tegoroczny Wielki Post był chyba najlepiej przeżyty z Jezusem na pustyni. W Niedzielę Miłosierdzia za pozwoleniem mogliśmy jednorazowo wyjechać, a Pan Zmartwychwstały błogosławił naszą wioskę i ludzi.
W maju nasza parafia zamieniła się w koszary, bo zamieszkało 30 żołnierzy którzy przyjechali strzec granic. Udało nam się zakupić żywności i zrobić paczki by wspomóc najbiedniejsze wioski. W paczkach jest ryż, makaron, cukier, konserwy, olej, każda paczka ma ok 10 kg. Za pozwoleniem i zachowaniem zasad przy asyście żołnierzy jest możliwe wyjechać i wspomóc ludzi. Lider wioski wskazuje najbardziej potrzebujących, a niektórzy do miejsca odbioru paczki szli nawet 3 godziny.
Ta pomoc jest również z Waszego wsparcia i ofiarności za co serdecznie dziękujemy i modlimy się za Was. Ja w każdym miesiącu sprawuje Mszę za dobroczyńców, jak również Msze, które mi przekazał ks. Proboszcz za zmarłych z Waszych rodzin. Dziękuję za modlitwę i pamięć czy życzenia przesyłane przez Internet przez parafian choćby na święta, czy kapłańskie rocznice. Póki co nie jest możliwy powrót do kraju (miałem bilet na 2go maja); lotniska zamknięte i kraj sparaliżowany, ale zobaczymy co się wydarzy i z Zaufaniem Panu i otwartością na Ducha Bożego, wraz z Maryją trwamy na modlitwie w łasce Pana. Prześle trochę zdjęć, a jak ktoś chce więcej poczytać o sytuacji w Peru strona "kochamy Peru" może w tym pomóc.
Niech Was Pan błogosławi i strzeże, a Maryja prowadzi w naszej pielgrzymce przez ziemię do Nieba. Szczęść Wam Boże!

Ks Kasper Bernasiewicz Peru

Zobacz zdjęcia
Dodano: 03 06 2020

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas sumy, ksiądz Proboszcz, Ksiądz Prałat Wiesław Majka, celebrował Mszę Świętą w intencji jubilatów, przeżywających pięćdziesiątą rocznicę ślubu. W tym roku świętowały dwie pary małżonków.
Gratulujemy jubilatom, życzymy wielu łask od Świętej Rodziny i kolejnych pięknych jubileuszy.

Zobacz zdjęcia

Dodano: 24 05 2020

<< poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 nastepna strona >>

Kontakt z administratorem                                                                                         Panel administracyjny
Szczurowa, wrzesień 2010