Peru zamknięte na wszelkie sposoby...
Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus serdeczne i gorące pozdrowienia z Ameryki Płd. A konkretnie z naszej misji w której jesteśmy zamknięci od połowy marca, ponieważ od początku pandemii rząd zastosował największe środki rygoru...W ciągu 24 godzin zamknął granice państwa, miast, wiosek; zakazał wyjścia z domu i przemieszczania się. Można wyjść tylko po to, by kupić najpotrzebniejsze rzeczy. By wyjechać samochodem trzeba posiadać specjalne pozwolenia. W niedziele obowiązuje całkowity zakaz wyjścia z domów. W inne dni tygodnia od godz 18tej do rana.
Od 16 marca całkowity zakaz sprawowania kultu i tu moim zdaniem jest dla nas katolików nie tylko w Peru największy problem oddzielenia ludzi od Eucharystii, a tym samym od Boga...Tego jeszcze w historii nie było i moim zdaniem daliśmy się "nabrać" na takie podejście do walki z tą "chorobą". A w krajach Ameryki Płd taki rygor w podejściu do wirusa się nie sprawdził, rząd co 2 tygodnie przesuwał datę powrotu do normalności, a w maju podał kolejną datę: 30 czerwca. Tutaj ludzie żyją z dnia na dzień i stracili pracę. Niby miało byś wsparcie dla rodziny ok 400 soli (około 400 zł), ale otrzymała to co trzecia rodzina, bo pieniądze gdzieś zniknęły. Poza tym za nieprzestrzeganie zasad w kwarantannie bardzo dużo ludzi "zarobiło" mandat, więc to wsparcie państwa prawdopodobnie już się kilkukrotnie zwróciło.
W Peru, szczególnie w miastach, sytuacja wydaje się bardzo trudna ... Kraj pogrąża się w kryzysie, ludzie w miastach głodują, a co za tym idzie, rośnie przestępczość.
Teraz troszkę o naszej misji. Od 16 marca jest zakaz sprawowania kultu i już w pierwszych dniach w Uroczystość Św Józefa po Mszy wieczornej przyszła policja i mnie upomniała, mimo, że odprawiliśmy Mszę przy zamkniętych drzwiach i było niewiele osób. W restauracjach czy sklepach z zachowaniem ostrożności ludzie jednak mogą być, w kościele nie wolno. Mimo to od początku aż do teraz, a mamy czerwiec, nie było Mszy żebyśmy odprawiali sami, a to z tego względu, że przy parafii mieszka dwóch nauczycieli i gdy można się przemieszczać w ciągu dnia, Kościół pozostaje otwarty to i na Mszę "prywatną" ludzie przychodzą. Choć święta i uroczystości smutne.
Od początku zarazy też każdego dnia mamy wspólną Adorację, Różaniec, Brewiarz. Nie można odwiedzać wiosek, ale za to mamy więcej czasu na modlitwę wspólną. Tegoroczny Wielki Post był chyba najlepiej przeżyty z Jezusem na pustyni. W Niedzielę Miłosierdzia za pozwoleniem mogliśmy jednorazowo wyjechać, a Pan Zmartwychwstały błogosławił naszą wioskę i ludzi.
W maju nasza parafia zamieniła się w koszary, bo zamieszkało 30 żołnierzy którzy przyjechali strzec granic. Udało nam się zakupić żywności i zrobić paczki by wspomóc najbiedniejsze wioski. W paczkach jest ryż, makaron, cukier, konserwy, olej, każda paczka ma ok 10 kg. Za pozwoleniem i zachowaniem zasad przy asyście żołnierzy jest możliwe wyjechać i wspomóc ludzi. Lider wioski wskazuje najbardziej potrzebujących, a niektórzy do miejsca odbioru paczki szli nawet 3 godziny.
Ta pomoc jest również z Waszego wsparcia i ofiarności za co serdecznie dziękujemy i modlimy się za Was. Ja w każdym miesiącu sprawuje Mszę za dobroczyńców, jak również Msze, które mi przekazał ks. Proboszcz za zmarłych z Waszych rodzin. Dziękuję za modlitwę i pamięć czy życzenia przesyłane przez Internet przez parafian choćby na święta, czy kapłańskie rocznice. Póki co nie jest możliwy powrót do kraju (miałem bilet na 2go maja); lotniska zamknięte i kraj sparaliżowany, ale zobaczymy co się wydarzy i z Zaufaniem Panu i otwartością na Ducha Bożego, wraz z Maryją trwamy na modlitwie w łasce Pana. Prześle trochę zdjęć, a jak ktoś chce więcej poczytać o sytuacji w Peru strona "kochamy Peru" może w tym pomóc.
Niech Was Pan błogosławi i strzeże, a Maryja prowadzi w naszej pielgrzymce przez ziemię do Nieba. Szczęść Wam Boże!

Ks Kasper Bernasiewicz Peru

Dodano: 03 06 2020

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas sumy, ksiądz Proboszcz, Ksiądz Prałat Wiesław Majka, celebrował Mszę Świętą w intencji jubilatów, przeżywających pięćdziesiątą rocznicę ślubu. W tym roku świętowały dwie pary małżonków.
Gratulujemy jubilatom, życzymy wielu łask od Świętej Rodziny i kolejnych pięknych jubileuszy.

Dodano: 24 05 2020

W niedzielę 17 maja w kościele w Rajsku miał miejsce odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Niestety obostrzenia spowodowały, że było nas mniej, niż zwykle, ale wydaje się, że jeszcze mocniej zawierzaliśmy się Matce Najświętszej.
W tym roku Mszy Świętej nie przewodniczył zaproszony kapłan, ale ksiądz Maciej.
Dziękujemy wszystkim, którzy swą pracą przysłużyli się temu, że kościół, nawet mimo obostrzeń, wyglądał pięknie i okazale.
Matce Najświętszej powierzamy całą naszą parafię, a szczególnie mieszkańców Rajska.

Dodano: 17 05 2020

W dniu Święta mojego Patrona bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia, miłe słowa, a przede wszystkim wasze modlitwy ofiarowane w mojej intencji. Bóg zapłać!
Zapewniam o mojej modlitwie za was.
ks. Maciej

Dodano: 14 05 2020

W niedzielę, 10 maja przeżywaliśmy odpust w Górce ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. W tym roku ze względu na obostrzenia ta uroczystość miała skromniejszy wymiar. Sumie przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Prałat Wiesław Majka.
Polecamy się opiece św. Stanisława na ten trudny czas.

Dodano: 10 05 2020