"Ochrzczeni i posłani" ks. Kasper Bernasiewicz - Peru   admin

Szczęść Boże, pozdrawiam serdecznie wspólnotę parafialną ze Szczurowej w miesiącu szczególnej modlitwy za misje. Dziękuję za ostatnie spotkania w czasie moich wakacji, za wspólną modlitwę i wszelkiego rodzaju wsparcie, bez zaplecza modlitewnego i materialnego głoszenie Zmartwychwstałego Pana byłoby bardzo trudne. A tak z Waszą pomocą jest moc i działanie Boże, które najpierw zaczyna się na modlitwie na kolanach przed Bogiem, potem zostaje tylko Radość Ewangelii. Papież Franciszek nam mówi, że wszyscy jesteśmy misjonarzami, mamy misje idąc przez ten świat jesteśmy "OCHRZCZENI I POSŁANI".
Chcę się podzielić trochę moją pracą i powołaniem, tak jak Wy dzielicie się swoją miłością, wspomagając misjonarzy. Po powrocie z moich wakacji udaliśmy się wraz z młodzieżą na spotkanie dekanalne młodych, których dzięki Bogu coraz więcej przychodzi do parafii. Przygotowują się do przyjęcia sakramentów czy też przychodzą z ciekawości wraz z kolegami zagrać w piłkę czy organizując jakieś szkolne akcje.

Zobacz zdjęcia

Na wspomniane spotkanie młodzieży dekanalnej jechaliśmy 4 godziny. Dla kierowcy to trochę męczące, natomiast dla młodych radość wspólnej drogi, spotkania, modlitwy. Z naszej parafii uczestniczyło 20 osób toteż pojechaliśmy na dwa samochody. W samym spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób. Na tym spotkaniu jednego wieczoru, po spowiedzi w czasie Adoracji podeszła do mnie jedna z uczestniczek i pyta co to jest (Pan Jezus w Monstrancji); o co chodzi z tymi obrzędami, modlitwami, bo ona (około osiemnastoletnia dziewczyna) pierwszy raz w takim czymś uczestniczy. Mimo, że mało rozumiała, po około pół godzinnej rozmowie co to się dzieje i czym jest nasza wiara, to pyta kiedy następny raz będzie takie spotkanie, bo chce w nim bardziej świadomie uczestniczyć.
W czasie Mszy Świętej okazało się, że około połowa uczestników nie jest nawet ochrzczona, a księża umożliwili uczestnictwo w tych rekolekcjach młodym z odległych indiańskich wiosek do których rzadko docierają. Często nawet w tych wioskach brakuje katechistów, którzy uczą w szkołach, przygotowują ludzi do przyjazdu księdza czy do do sakramentów świętych. Często są oni bardzo pomocni jednak czasem ich wiara jest bardzo słaba.
A misjonarz dociera do odległych wiosek rzadko ponieważ nie ma dróg a ich wioski są położone głęboko w dżungli, czy też teren pracy jest bardzo rozległy. W naszej dolinie której długość to ponad 100 km jest ok 70 wiosek a w porze deszczowej jest możliwe dotarcie do około 20 wiosek.
Ze wspomnianych rekolekcji żal było odjeżdżać że względu na radość wspólnoty i bliskości Boga. Wracając do naszej misji po 4 godzinach jazdy w spiekocie słońca i kurzu wielką radością była kąpiel w rzece przy wjeździe do wioski.
Wspomnę jeszcze jedno wydarzenie sprzed paru dni. Do parafii przyszła poprosić o posługę sakramentalną starsza pani; jej mąż spędził w szpitalu 5 tygodni teraz po operacji pozostaje w swoim domu i cierpi. Mieszkał w małym pokoiku z desek: 1 okno, stolik, różaniec i Biblia, którą każdego dnia czytał. Po rozmowie, spowiedzi, namaszczeniu chorych, przyjął Komunie Świętą w obecności małżonki, następnie Ona poprosiła czy może się za Niego pomodlić. Zaśpiewała piękną modlitwę do Boga aby był z jej mężem, wspierał go i zsyłał Ducha Świętego, następnie poprosili siebie wspólnie o przebaczenie sobie słabości i jakichkolwiek grzechów. Była to chwila bardzo wzruszająca z jaką się w życiu nie spotkałem przy odwiedzaniu chorych w ich domach. Nie zabrakło łez i serdecznego uścisku...
W każdej części świata, również tutaj człowiek może ciągle się ubogacić świadectwem i wiarą innych, która wyraża się we wzajemnej miłości Boga i bliźniego.
Życzę sobie i Wam aby nasza miłość i wiara ciągle wzrastała, aby nasze realizowanie się w wypełnianiu słów "ochrzczeni dlatego posłani", było pięknym świadectwem prawdziwej Bożej Miłości. Życzę radości głoszenia Ewangelii!
Z wdzięczną modlitwą i błogosławieństwem ksiądz Kasper.