Tradycja święcenia wieńców żniwnych i ziół jest związana z podziękowaniem za urodzaj i plony, które zostały zebrane. To czas wdzięczności za dobrodziejstwa natury i błogosławieństwo, które ludzie otrzymali w postaci plonów z rolniczego wysiłku.
Święto Wniebowzięcia NMP to również dzień, w którym Kościół katolicki wspomina dogmat, że Maryja została wzięta do nieba z duszą i ciałem. Maryja jako Matka Boża jest uważana za orędowniczkę i pośredniczkę między wierzącymi a Bogiem, więc ten dzień jest okazją do prośby o jej wstawiennictwo w różnych potrzebach życia codziennego.
Podczas Mszy Świętej, kapłan dokonuje święcenia wieńców żniwnych i ziół, modląc się, aby Bóg błogosławił te dary i chronił ludzi przed wszelkimi niebezpieczeństwami.
W ten sposób, wymiar religijny święcenia wieńców żniwnych i ziół w Święto Wniebowzięcia NMP łączy elementy wdzięczności za plony z oddaniem czci Matce Bożej, tworząc jednocześnie piękną i głęboko zakorzenioną w kulturze polskiej tradycję.