Módl się, ufaj i nie upadaj na duchu… (Św. O. Pio)

Jeżeli fascynuje Cię postać wielkiego charyzmatyka naszych czasów…
Jeżeli pragniesz chwili wyciszenia, refleksji i zastanowienia się nad sobą…
Jeżeli w trosce o siebie nie żałujesz czasu dla Boga…
Przyjdź na spotkanie Grupy Modlitewnej!
Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe i skorzystać z bogatego czasu modlitwy, jak też wyprosić potrzebne łaski przez wstawiennictwo św. Ojca Pio.
Ojciec Pio zawsze dbał o swoje duchowe dzieci i zawsze w życiu im pomagał. Jeśli zatem potrzebujesz pomocy duchowej, emocjonalnej, uzdrowienia, wyrwania z nałogu i moralnej odnowy…
To nabożeństwo jest dla Ciebie!
Kościół pw. Św. Bartłomieja w Szczurowej
Każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00

Prośby i podziękowania przez wstawiennictwo św. o. Pio można składać przed nabożeństwem.

Powstanie Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio w naszej Parafii
26 października 2008 r. na zaproszenie Ks. Proboszcza do naszej parafii przybył Ks. Prałat Andrzej Liszka, Diecezjalny Koordynator Grup Ojca Pio i Moderator największej w Polsce Grupy Ojca Pio w Nowym Sączu. Wraz z grupą animatorów na spotkaniu z licznie zgromadzonymi Parafianami opowiadał o Ojcu Pio, jego charyzmatach, działalności grup modlitewnych, świadectwach uzdrowień przez wstawiennictwo ojca Pio.

W piątek 12 grudnia 2008 r. o godz. 18.00 miało miejsce pierwsze spotkanie naszej parafialnej Grupy Ojca Pio, któremu przewodniczył ks. prał. Andrzej Liszka. Od tego czasu systematycznie, w każdy drugi piątek miesiąca odbywają się spotkania modlitewne, których celem jest rozmodlenie parafian i umocnienie ich życia duchowego. Moderatorem naszej Grupy jest Ks. Proboszcz Wiesław Majka. Dzięki Jego staraniom nasza Grupa otrzymała relikwie św. ojca Pio.
Nabożeństwo do Ojca Pio składa się z:
– Modlitwy do Matki Bożej, Różańca lub Koronki do Miłosierdzia Bożego
– Modlitwy do św. Ojca Pio połączonej z odczytaniem próśb
– Mszy świętej
– Adoracji Najświętszego Sakramentu, którą kończy błogosławieństwo lourdzkie
– Adoracji Relikwii św. ojca Pio

Historia powstania, cele i Statut Grup Modlitewnych św. ojca Pio
Początki historyczne
Grupy modlitewne św. Ojca Pio łączą się ściśle z osobą wielkiego charyzmatyka z San Giovanii Rotondo. Jan Paweł II powiedział: “Grupy Modlitewne i Dom Ulgi w Cierpieniu: oto dwa znamienne dary, które pozostawił nam Ojciec Pio. Zostały one założone, aby być w świecie jaśniejącymi pochodniami miłości”.

Św. Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie, w prowincji Benevento, w regionie Campania, w południowych Włoszech. Na chrzcie św. nadano mu imię Franciszek. Rodzice Grazio Forgione i Maria Giuseppa De Nunzio, posiadali mały skrawek ziemi. W rodzinie i miejscowej parafii Franciszek otrzymał wychownie nadzwyczaj religijne. Mając dziesięć lat, wyraził życzenie wstąpienia do zakonu. Aby umożliwić mu realizację jego powołania i prywatne studia, ojciec wyjechał na zarobek do Ameryki. 6 stycznia 1903 roku Franciszek rozpoczął nowicjat u Kapucynów w Morocone. Przybrał wtedy imię brata Pio. Sześcioletnie studia odbył w różnych klasztorach. W tym czasie wielokrotnie powracał do domu rodzinnego ze względu na zły stan zdrowia. W końcu, 10 sierpnia 1910 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze Benevent

Po wielu różnych przeżyciach, które głównie wiązały się z jego słabym zdrowiem, w roku 1916 został wysłany do San Giovanni Rotondo, miejscowości w prowincji Foggia, na przylądku Gargano, w regionie Puglia. 20 września 1918 roku otrzymał łaskę stygmatów, które ukazały się na dłoniach, na stopach i w boku. To niezwykłe wydarzenie zaczęło przyciągać tłumy ludzi ze wszystkich zakątków świata.

Niezwykły spowiednik i wychowawca dusz modlił się niemal każdej chwili swego życia i zachęcał do modlitwy. Dzięki jemu kierownictwu duchowemu powstały Grupy Modlitewne, które rozpowszechniły się we Włoszech i w innych krajach. W tym samym czasie urzeczywistnił swoje odwieczne pragnienie niesienia pomocy cierpiącym, budując z pomocą wiernych szpital, który nazwał Domem Ulgi w Cierpieniu (Casa Sollievo della Sofferenza). Z czasem stał się on prawdziwie “szpitalem – miastem”, mającym decydujący wpływ na rozwój całej okolicy, niegdyś opustoszałej.
Spotkania z Ojcem Pio były dla ludzi wielkim przeżyciem. Wiele osób niewierzących i prowadzących życie niemoralne nawróciło się. Przez jego stawiennictwo wiele osób otrzymało nadzwyczajne łaski i uzdrowienia. Jednym takim przypadkiem powszechnie znanym jest cudowne wyleczenie Pani dr Wandy Półtawskiej.
Zmarł w opinii świętości 23 września 1968 r. W poczet beatyfikowanych został włączony 2 maja 1999 r., a kanonizowany został 22 czerwca 2002 r. przez papieża Jana Pawła II.
Grupy Modlitwy zrodziły się w 1947 roku. Ich założyciel nakreślił następujący program duchowy: „Jeśli jesteście moimi dziećmi, módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny. Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.
Grupy Modlitwy działają obecnie w 34 krajach świata, skupiają ok. pół miliona osób. Do największych z działających w Polsce należy grupa w Nowym Sączu, licząca prawie 3 tys. członków. Fenomenem stała się Internetowa Grupa Modlitwy, założona w 2000 r.

Cel powstania Grup Modlitewnych
Ojciec Pio tak określił program i cel działania Grupy Modlitwy – „Jest to szkółka wiary, ognisko miłości, w której sam Chrystus przebywa za każdym razem, gdy jej członkowie gromadzą się na modlitwie i braterskiej uczcie miłości, pod kierownictwem duchowych pasterzy i kierowników” Grupy Modlitwy są charakterystycznym dziełem św. Ojca Pio. Założył je Ojciec Pio w 1947r. jako odpowiedź na wezwanie Papieża Piusa XII, by modlitwą zwyciężać zło na świecie. W roku 1986 został zatwierdzony statut Grup Modlitwy, który określa ich zadania. Członkiem Grupy Modlitwy może być każdy chrześcijanin, który chce – za przykładem św. Ojca Pio – rozwijać swoje życie modlitwy, czynić dobro na rzecz bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich.
Grupy Modlitwy „Narodziły się – jak wyraził się papież Jan Paweł II – z jego wielkiego serca”, z jego umiłowania modlitwy. Ojciec Pio uważał modlitwę za broń do zwalczania zła i za formę wynagradzania za spowodowane przez nie skutki. W dniu kanonizacji – 16 czerwca 2002r. – istniało 2500 Grup Modlitwy w 35 krajach świata. Obejmują one ponad pół miliona osób. W Polsce aktualnie istnieje 71 Grup Modlitwy Ojca Pio zarejestrowanych – jest ich znacznie więcej, w samej diecezji Tarnowskiej w ostatnich latach powstało 30 Grup Modlitwy, lecz oczekują na rejestrację w Centrum Grup Modlitwy w San Giovani Rotondo .

Ze Statutu Grup modlitewnych Św. Ojca Pio
Grupy Modlitwy, powstałe z inicjatywy o. Pio z Pietrelciny, w obliczu potrzeb duchowych naszych czasów, chcą współpracować w urzeczywistnianiu Królestwa Bożego według nauki Jezusa, który wielokrotnie podkreślał konieczność modlitwy i uczył jej sposobu. Chcą działać w duchu posłuszeństwa wielokrotnym wezwaniom Papieży i hierarchii, formułowanym w tej dziedzinie, zgodnie z tradycją, wspaniale wyrażoną przez sobory powszechne, a zwłaszcza przez Sobór Watykański II.
Grupy chcą kierować się ogólnymi zasadami franciszkańskiej duchowości o. Pio:
a. Pełne i bezwarunkowe przylgnięcie do nauki Kościoła katolickiego, kierowanego przez Papieża i Biskupów.
b. Posłuszeństwo Papieżowi i Biskupom, których rzecznikiem jest kapłan, dyrektor duchowny, mianowany przez biskupa.
c. Modlitwa z Kościołem, za Kościół i w Kościele, z czynnym uczestnictwem w życiu liturgicznym i sakramentalnym, przeżywanym jako szczyt wewnętrznej jedności z Bogiem.
d. Wynagrodzenie poprzez udział w cierpieniach Chrystusa według nauki św. Pawła.
e. Czynna miłość, niosąca ulgę cierpiącym i potrzebującym, jako praktyczne urzeczywistnienie miłości ku Bogu.
Grupy modlitwy są tworzone z wiernych, którzy zamierzają wprowadzić w czyn wezwanie Jezusa Chrystusa do modlitwy, ponawiane tyle razy przez Papieży. Są erygowane przy jakimś kościele lub kaplicy przez Ordynariusza miejsca albo przynajmniej przez niego zatwierdzone. Tam się gromadzą okresowo pod kierunkiem Dyrektora duchowego, aby się modlić i innych do modlitwy pociągać, w jedności z hierarchią Kościoła, według wskazań duchowych podanych przez o. Pio z Pietrelciny. Członkowie Grup będą się troszczyć o swoją formację duchową, uczestnicząc w spotkaniach, poświęconych zgłębianiu doktryny katolickiej, będą pełnić apostolat, propagując szczególne inicjatywy ewangelizacyjne w pełnej zgodzie z aktualnymi działaniami duszpasterskimi Kościoła partykularnego i lokalnego. Członkami Grupy Modlitwy mogą być zarówno świeccy, jak i kapłani oraz osoby zakonne.


Według wskazań Ojca Pio, uczestnik Grupy Modlitewnej powinien:
1. Każdego wieczoru (lub w ciągu dnia) odmówić dowolną modlitwę w aktualnych intencjach
2. Raz w miesiącu spotkać się z członkami Grupy, w kościele na Mszy św.
3. Przynajmniej raz w tygodniu, przeczytać fragment Pisma św.
4. Starać się żyć w łasce uświęcającej
5. Przynajmniej raz w miesiącu poświęcić trochę czasu na modlitwę adoracyjną przed Najświętszym Sakramentem
6. Starać się praktykować w otoczeniu bratnią miłość
7. W miarę swoich możliwości włączyć się w spełnianie dobrych dzieł
8. Każdy członek Grupy staje się duchowym synem i córką Ojca Pio oraz zostaje objęty Jego opieką z nieba