Zmarł Ks. Infułat dr Stanisław Rosa   admin

W dniu 10 maja 2011 roku zmarł Ks. Infułat dr Stanisław Rosa – były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Msza święta pogrzebowa została odprawiona w Bazylice Katedralnej w Tarnowie w piątek (13 maja) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostało złożone w grobowcu Kanoników Kapituły Katedralnej na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Ks. Infułat dr Stanisław Rosa urodził się 6 grudnia 1925 roku w Szczurowej. Po ukończeniu Szkoły Średniej wstąpił do WSD w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy w dniu 4 maja 1952 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Gawłuszowice i Tarnów – św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. W latach 1961 – 1965 odbył studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem. W latach 1965 – 2000 był wykładowcą w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie – wykładał teologię fundamentalną, religiologię i ekumenizm. Przez dwie kadencje sprawował obowiązki prorektora Instytutu Teologicznego w Tarnowie, kierował też do 2002 roku Studium Licencjackim. Sprawował również obowiązki diecezjalnego delegata do spraw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członka diecezjalnej Komisji Personalnej i delegata Biskupa Tarnowskiego do spraw nauczania i wychowania alumnów. Ponadto od roku 1965 był prefektem, a od roku 1966 wicerektorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W latach 1973 – 1991 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

W 1983 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, w 1991 roku godnością Prałata Honorowego Ojca Świętego, a w 1996 roku otrzymał godność Protonotariusza Apostolskiego. Od roku 1974 należał do Kapituły Katedralnej w Tarnowie, gdzie był Kanonikiem Gremialnym i sprawował urząd Archidiakona.

Po przejściu na emeryturę przebywał jako rezydent w Parafii Katedralnej w Tarnowie, a w ostatnim czasie mieszkał w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym.