Wyjdź z cienia - pokaż dobro   admin

23 lutego 2014r. (niedziela) harcerze z naszej parafii prowadzić będą Publiczną Zbiórkę Pieniężną z okazji Dnia Myśli Braterskiej – Święta Skautów na całym świecie. Harcerze będą zbierać datki w tym dniu do puszek po mszach świętych przed kościołem w Szczurowej. Zebrane środki pieniężne przeznaczone będą dla chorych dzieci z naszej parafii.

Komenda Hufca liczy na zrozumienie i wspomnianą pomoc, szczególnie, że cel zbiórki szlachetny a naszym tegorocznym działaniom przewodzi hasło Betlejemskiego Światła Pokoju – ,, Wyjdź z cienia – pokaż dobro”.

Komenda Hufca ZHP im. M. Kopernika w Brzesku informuje, że jest organizatorem Publicznej Zbiórki Pieniężnej w ramach realizacji Specjalnego Zadania Hufca z okazji Dnia Myśli Braterskiej – Święta Skautów na całym świecie, obchodzonego 22 lutego. Na w/w zbiórkę Hufiec uzyskał zgodę Brzeskiego Starosty.
Cel zbiórki:
a).po 25 % zebranych środków w środowisku Gminy Czchów – dla Maksymiliana Krzyżaka ,lat 8 , chorego na mukowiscydozę ; na leczenie i rehabilitację, oraz dla Filipa Gwoździa, lat 4, chorego na ziarnicę złośliwą; na bardzo trudne leczenie
b) 50 % zebranych środków w środowisku Gminy Szczurowa – dla Piotra Jarosława Lechowicza lat 18, chorego od 2-go roku życia na porażenie mózgowe, epilepsję, kamicę nerkową; ma też poważną wadę wzroku, nie chodzi, nie może samodzielnie siedzieć; konieczna jest codzienna, profesjonalna rehabilitacja; w ub. roku również wspomagaliśmy Piotra Lechowicza
c) 50 % zebranych środków przez Sczep im. Bohaterów Września PSP Nr 2 w Brzesku – dla Izabeli Faron, lat 11 , chorej na cztero-kończynowe porażenie , uczennicy klasy czwartej PSP Nr 2 w Brzesku ; na zakup chodzika / koszt 3.000,00 zł /
d) 50 % zebranych środków przez pozostałe środowiska harcerskie Gminy Brzesko – tradycyjnie dla ,,Brzeskich Pięcioraczków’’
e) drugie 50 % zebranych środków w Gminie Brzesko, Czchów i Szczurowa – na działalność programową Hufca.

Przebieg zbiórki :
21.02 i 24.02.2014 – zbiórka do puszek w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Brzesko w miejscowościach wymienionych wcześniej
22 i 23.02.2014 – zbiórka publiczna do puszek na ulicach miejscowości Powiatu Brzesko wymienionych wcześniej
27.02.2014 - przekazanie protokołów i zebranych środków do Komendy Hufca przez 4DST Zaborowskie Dęby
Zbiórkę prowadzić będą nasi członkowie pod kierownictwem i opieką drużynowych.
Z harcerskim pozdrowieniem Komendant Hufca Brzesko

Troszkę historii
Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. 22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich ten dzień jest okazją do zbiórki pieniędzy, na jakiś charytatywny cel, np. szpital, dom dziecka w swojej miejscowości. Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4 Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na dzień 22 lutego - rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta Baden-Powella, Naczelnego Skauta Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Skautki Świata. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.